Sari la conținut Salt la bara laterală stângă Treci la subsol

Campanie de conștientizare a populației privind rolul esențial al cetățenilor în gestionarea fenomenului de poluare

Scopul acestei campanii este informarea și constientizarea publicului larg asupra rolului esențial al cetățenilor în gestionarea fenomenului de poluare.
Este foarte importantă dobândirea de cunoștințe, deprinderi, motivații, valori și angajamente din partea tuturor cetațenilor județului pentru asumarea răspunderii pentru
menținerea calității aerului și a mediului înconjurător.
Informarea și educarea publică este necesară deoarece se urmărește reducerea gradului de poluare asupra populației și a mediului, beneficiarul principal fiind întreaga populație.
Fiind vorba despre o campanie de informare, activitatea de educare și de conștientizare a publicului este esențiala pentru a obține o susținere din partea cetățenilor și o promovare a dezvoltării durabile prin îmbunătățirea gradului de cunoaștere și înțelegere a problemelor de mediu, atât în rândul populației, cât și al autorităților locale.

Descarcă tot comunicatul de aici: calitatea_aerului

0 Comentarii

Nu există încă comentarii