• com. Vetrisoaia, jud. Vaslui

Primaria comunei Vetrisoaia

Judetul Vaslui, Romania

Date sociale Cultura Cadru Natural

Prima mărturie scrisă a numelui localităţii, Vetrişoaia, i se datorează lui Petru Rareş, care consemna la 31 martie 1528: "Facem instiintari pentru adevaratele slugile noastre Petru Vetris şi fratele sau Stan Vetris şi surorile lor Marusca şi Musa, feciorii Ivului, nepotii lui Toader Vetris, ca i-am miluit pre dansii, osabit de alta mila, le-am dat şi le-am intarit lor de la noi, intru al nostru pamant al Moldovei, pre a lor dreapta ocina şi mosia de uric şi dres a lui Toader Vetris, ci au avut ei de la stramosul domniei mele, Stefan Voievod, giumatate de sat din Vetrisani, giumatate ce din gios aceia sa fie de la noi uric şi cu tot venitul, lor şi feciorilor lor, nepotilor şi stranepotilor lor şi a tot neamul lor ci sa va mai alege mai aproape, nerasluiti niciodata în veci."